Rozhovor se staviteli tratí

Na co můžete v lese těšit? Jakou zvolit taktiku? A koho tipují stavitelé na bednu? Stavitelů Martina Poklopa a Vojty Krále se ptal se Marek Schuster.

Víčko

M. Ahoj Víčko, Ty v neděli stavíš zkrácenou klasiku. Jak se ti pracovalo s nabízeným terénem? Není tento terén jenom middlařský?

Víč. Může se zdát, že prostor ve Vojtíškově na první pohled není vyloženě klasikařský. Ale zdání klame. Po delším koumání se v něm dají vymyslet zajímavé klasické tratě. A pevně věřím, že se to povedlo. V takových terénech je pro mě výzva, ale i radost stavět.

M. Na co se můžou závodníci těšit? Poradíš jim nějakou taktiku?

Víč. Závodníci se mohou těšit na těžký horský terén, který je krásný svou rozmanitosti. Proběhnou se pochopitelně pasážemi plnými kupek. Zavítají do kamenitých pasáží a podmáčených oblastí, které nemají daleko ke skandinávskému charakteru terénu. Střídat se budou úseky s těžkou podložkou s úseky leteckými. Celkově si myslím, že tratě budou náročné, a kdo nemá natrénováno, užije si vojtíškovského lesa dosyta.

M. Kdo vyhraje v hlavních kategoriích a za jaký čas?

Víč. Co to pojmout jako malou interní tipovačku o nápoj ze stánku s občerstvením? Já sázím na osvědčenou sestavu, Janu Knapovou za 67:55 a Miloše Nykodýma za 73:08. Jaké jsou tvoje tipy Marku?

M. Teď si mě teda zaskočil svou otázkou Martine, ale já tipuju a věřím našemu Bobanovi (Tereza Janošíková, pozn. redakce) za 65:31 a v mužích vyhraje Tomáš Kubelka za 71:46.

M. Moje poslední otázka zní, kolik je na mapě kupek?

Víč. Vzhledem k tomu, že se mi o nich v posledních 14 dnech zdály sny, tak snad tisíce.

Vojcek

M. Ahoj Vojcku, V sobotu se běží MČR na krátké trati. Jak se ti pracovalo s terénem? Dělalo ti něco problémy při stavbě tratí?

Vojc. Ahoj. Stavět tratě v lese, kde je přímo nadbytek zajímavých detailu je jednoduché. Musím říct, ze jediným limitem pro stavbu jsou směrné časy dorostu a juniorů za 25’ . Ti by se do velké části lesa nepodívali a proto se tomu musela přizpůsobit cela koncepce stavby.

M. Ale mají se snad závodníci na něco těšit, ne?

Vojc. Samozřejmě! Zároveň doufám , že se závodníci těší na pěkné tratě v hezkém lese, který důkladně prověří jejich orientační schopnosti a zároveň musím dodat, ze právě něco takového se účastníkům MČR na krátké trati snažíme nabídnout. Protože typ terénu a podkladu bude více sedět rychlejším závodníkům, kteří ale samozřejmě vynikají dostatečnou agresivitou a dynamikou v kopcích.

M. A kdo by to podle tebe mohl v sobotu vyhrát?

Vojc. Tipuji, že v ženách bude dominovat Denisa Kosová a v mužích, ač by se zdálo, že nespadá do vytyčeného intervalu potřebných schopnosti, je mým černým koněm závodu Tomáš Kubelka, který je aktuálně v životní formě.

M. Když jsem si povídal s Víčkem, tak jsem si taky zatipoval. Já říkám že v ženách vyhraje Vendula Horčičková a v mužích si dá jarní double Tomáš Křivda.

M. Jsou Vojcku nějaké kontroly i na jiných objektech, než na kupkách?

Vojc. Samozřejmě, že popisy nebudou tak jednotvárné, jak by se na první pohled mohlo zdát! Myslím, že jedna kontrola je na vývratu…